Juletræsfest 2013 Se billeder

28/12/2013 - 18:30


Juletræ som i gamle dage

Torslunde Ishøj Lokalhistoriske Forening afholder Juletræ som i gamle dage.

Det er det store Nisseorkester med Nissefar og Nissemor med alle Nissebørnene, som besøger os igen i år.

Foreningen prøver, at holde de gamle traditioner i hævd, herunder Juletræet, som i flere år er blevet afholdt i Ishøj Skolehal,og altid den samme dag hvert år, 4 juledag d. 28. december.

Ligesom i gamle dage, vil der blive udleveret godteposer og sodavand til børnene, kaffe og kage til de voksne.

Der vil blive rig lejlighed til, at få rørt benene og sangstemmerne, både for børnene og de voksne, når den store nissefamilie kalder op til de gamle sanglege omkring juletræet.

Tag hele familien – børn – børnebørn – søskende – forældre og bedsteforældre og hvem i ellers kunne tænke jer, vil holde en god gammel tradition i hævn og få en dejlig aften omkring det store træ.

Priserne er næsten også som i gamle dage. Børn 40,00 kr. og voksne 40,00 kr.

Billet salg følgende steder:

Turisten Ishøj Bycenter:
mandag 11. november til og med tirsdag 17. december

Ishøj Kultur Cafe:
mandag 16 december fra kl: 12.00 til kl:13.30
tirsdag  17 december fra kl: 17.00 til kl. 19.00

Julestuen på Bredekærgård:
lørdag 30 november og søndag 1 december

Frisør Trunte Bottelet, Ishøj Bygade 109, Ishøj Landsby, Tlf:43718080
mandag 11 november til og med tirsdag 17. december – Mellem kl:9.00 – 18.00
Lukket mandag og lørdag

Sidste salgsdag tirsdag 17. december          
 

Sted
Ishøj Skolehal